Cievna chirurgia

Angiologické (cievne) zákroky

KŔČOVÉ ŽILY – VARIXY

Zákrok je určený pacientom s varikóznym ochorením povrchového žilového systému dolných končatín s príznakmi insuficiencie veľkej a malej skrytej žily a ich vetiev.

Klasická chirurgická metóda

Z rezu v slabine alebo pod kolenom vám operatér vypreparuje poškodený kmeň safény. Preruší prítok okolitých žíl a odpojí chorý kmeň od hlbokého riečiska.

Metóda Venaseal

Absolútna novinka. Chirurg vám pod ultrazvukovou kontrolou uzavrie chorú časť žily tkanivovým lepidlom vo forme tekutiny. Injekčne ju vstrekne do miesta, ktoré chce zalepiť. Zákrok trvá 40 až 45 minút.

Skleroterapia

Sklerotizácia znamená vpichnutie látky – sklerotizačného roztoku, ktorý naruší vnútornú vrstvu žily, čím sa vyvolá zápalová reakcia spôsobujúca rozpad poškodenej žily. Sklerotizácia sa môže použiť na malé popraskané žilky – teleangiekázie, menšie ako 1 mm, malé kŕčové žily 1-3 mm.

V prípade, že to Váš zdravotný stav vyžaduje, Váš lekár vám túto liečbu po vyšetrení odporučí tiež na iné, prípadne aj väčšie kŕčové žily a zároveň Vám predpíše kompresívnu terapiu presne na mieru.

Pred sklerotizáciou je vhodné absolvovať ultrasonografické vyšetrenie, tzv. doppler.

Laser

Teplo laserového lúča v žile sa premení na teplo, uzavrie postihnutú žilu a umožní jej vstrebanie. Zákrok sa vykonáva s použitím sonografu. USG mapping prístroj umožňuje nasondovanie postihnutej žily bez nutnosti väčších rezov alebo u niektorých bez zanechania jazvy (nasondovanie žily sa robí len vpichom, ktorý jazvu nezanechá).

Najväčšou výhodou tejto procedúry je minimálna bolestivosť po zákroku. Pooperačná rekonvalescencia je krátka. S tým súvisí i rýchly návrat do pracovného života.

Klient po zákroku:

  • dostane kompresnú pančuchu alebo elastickú bandáž,
  • do 2 hodín po výkone chodí.
Menu